Goya 2020: els candidats valencians que tractaran de guanyar el “cabezón”

Ana Loza, Toni Novella i la jove actriu Carmen Arrufat opten a tres categories diferents per a guanyar la 34a edició dels Premis Goya

Miguel Herrán y Elena Anaya en la lectura de nominados de los Premios Goya 2020.

L’Acadèmia ha anunciat aquest matí els nominats a la 34 edició dels Premis Goya, guardons que es lliuraran el pròxim 25 de gener a Màlaga amb Silvia Abril i Andreu Buenafuente com a presentadors.

Els intèrprets Elena Anaya i Miguel Herrán han sigut els encarregats de revelar els aspirants a les 28 categories. Amb 17 nominacions, ‘Mientras dure la guerra‘ és la cinta amb més opcions en els guardons, entre elles Millor Pel·lícula i Millor Direcció. Li segueixen ‘Dolor y gloria’ amb 16 nominacions i La trinxera infinita amb 15 opcions a guardó.

La Festa de Nominats tindrà lloc el 16 de desembre a Madrid i en ella no faltarà la presència de cineastes valencians. Cal no oblidar que el municipi de Paterna serà un dels escenaris protagonistes de la nit del cinema espanyol per ser l’espai en el qual es va gravar ‘‘Dolor y gloria’. És precisament en aquesta pel·lícula on els valencians Ana Loza i Toni Novella estan nominats en les categories de Millor Maquillatge i Perruqueria i Millor Direcció de Producció, respectivament. A més, l’actriu castellonenca, Carmen Arrufat, lluitarà a les seues 16 anys per convertir-se en la Millor Actriu Revelació per ‘La inocencia’.

En la categoria de curtmetratges també hi haurà presència valenciana i és que el curt d’animació ‘Madrid 2120’ tractarà de convertir-se en el guanyador de la 34 edició dels Premis Goya.

Carmen Arrufat en un fotograma de ‘La inocencia’.

Llista de nominacions als Premis Goya 2020

Mejor película

  • Dolor y gloria
  • Intemperie
  • La trinchera infinita
  • Lo que arde
  • Mientras dure la guerra

Mejor dirección

  • Pedro Almodóvar, por Dolor y gloria
  • Jon Garaño, Jose Mari Goenaga, Aitor Arregi, por La trinchera infinita
  • Óliver Laxe, por Lo que arde
  • Alejandro Amenábar, por Mientras dure la guerra

Mejor dirección novel

  • Salvador Simón, por Buñuel en el laberinto de las tortugas
  • Galder Gaztelu-Urrutia, por El hoyo
  • Belén Funes, por La hija de un ladrón
  • Aritz Moreno, por Ventajas de viajar en tren

Mejor guion original

  • Pedro Almodóvar, por Dolor y gloria
  • David Desola y Pedro Rivero, por El hoyo
  • Jose Mari Goenaga y Luiso Berdejo, por La trinchera infinita
  • Alejandro Amenábar y Alejandro Hernández, por Mientras dure la guerra

Mejor guion adaptado

  • Benito Zambrano, Daniel Remón y Pablo Remón, por Intemperie

  • Eligio Montero y Salvador Simó, por Buñuel en el laberinto de las tortugas

  • Javier Gullón, por Ventajas de viajar en tren

  • Isabel Peña y Rodrigo Sorogoyen, por Madre

Mejor actor protagonista

  • Antonio Banderas, por Dolor y gloria
  • Antonio de la Torre, por La trinchera infinita
  • Karra Elejalde, por Mientras dure la guerra
  • Luis Tosar, por Quien a hierro mata

Mejor actriz protagonista

  • Penélope Cruz, por Dolor y gloria
  • Greta Fernández, por La hija de un ladrón 
  • Belén Cuesta, por La trinchera infinita
  • Marta Nieto, por Madre

Mejor actor de reparto

  • Asier Etxeandia, por Dolor y gloria
  • Luis Callejo, por Intemperie
  • Leonardo Sbaraglia, por Dolor y gloria
  • Eduard Fenández, Mientras dure la guerra

Mejor actriz de reparto

  • Mona Martínez, Adiós
  • Natalia de Molina, Adiós
  • Juelita serrano, Dolor y gloria
  • Nathalie Poza, Mientras dure la guerra

Mejor actor revelación

  • Nacho Sánchez, por Diecisiete
  • Enric Auquer, por Quien a hierro mata
  • Santi Prego, por Mientras dure la guerra
  • Vicente Vergara, por La trinchera infinita

Mejor actriz revelación

  • Pilar Gómez, por Adiós
  • Carmen Arrufat, por La inocencia
  • Benedicta Sánchez, por Lo que arde
  • Ainhoa Santamaría, por Mientras dure la guerra

Mejor película documental

  • Ara Malikian, una vida entre las cuerdas
  • Autorretrato
  • El cuadro
  • Historias de nuestro cine

Mejor película europea

  • Border (Suecia)
  • Los miserables (Francia)
  • Retrato de una mujer en llamas (Francia)
  • Yesterday (Reino Unido)

Mejor película iberoamericana

  • Araña (Chile)
  • El despertar de las hormigas (Costa Rica)
  • La odisea de los giles (Argentina)
  • Monos (Colombia).

Mejor dirección de producción

  • Dolor y gloria
  • Intemperie
  • La trinchera infinita
  • Mientras dure la guerra

Mejor cortometraje de ficción

  • Suc de síndria
  • El nadador
  • Foreignger
  • Maras
  • Xiao Xian

Mejor cortometraje de animación

  • El árbol de las almas perdidas
  • Homomaquia
  • Madrid2120
  • Muedra

Mejor dirección de fotografía

  • Dolor y gloria
  • La trinchera infinita
  • Lo que arde
  • Mientras dure la guerra

Mejor montaje

  • Dolor y gloria
  • La trinchera infinita
  • Madre
  • Mientras dure la guerra

Mejor dirección artística

  • Dolor y Gloria
  • La trinchera infinita
  • Mientras dure la guerra
  • Ventajas de viajar en tren

Mejor maquillaje y peluquería

  • Dolor y gloria
  • la trinchera infinita
  • Mientras dure la guerra
  • Ventajas de viajar en tren

Mejor vestuario

  • Dolor y gloria
  • La trinchera infinita
  • Mientras dure la guerra
  • Paradise Hills

Mejor música original

  • Buñuel en el laberinto de las tortugas
  • Dolor y gloria
  • La trinchera infinita
  • Mientras dure la guerra

Mejor canción original

  • Intemperie
  • Klaus
  • La inocencia
  • La noche de las dos lunas

Mejor sonido

  • Dolor y gloria
  • La trinchera infinita
  • Mientras dure la guerra
  • Quien a hierro mata

Mejores efectos especiales

  • El hoyo
  • La trinchera infinita
  • Mientras dure la guerra
  • Perdiendo el este