El concurs de teatre faller ja té premiats. El passat cap de setmana es van celebrar les Gales de la Cultura

El teatre faller 2018-2019 ja té guanyadors. Fra J. Rodríguez, Barri Sant Isidre I Cadis Dénia guanyen en les principals categories adultes i en les categories infantils, destaquen les comissions de Quart Extramurs- Velázquez, Nord- Dr Zamenhoff i Arquebisbe Olaechea-Sant Marcelí.

El concurs de teatre faller va celebrar en el Palau de Congressos , les Gales de la Cultura, major i infantil, en la qual es van fer lliurament de premis del concurs de teatre en llengua valenciana que organitza Junta Central Fallera.

   

Els premiats van ser:

En la categoría Juvenil:
-Millor actor/actriu novell
Celia Sanchis Salcedo en el paper de Cèlia de l´ obra “La vie en rose”. Falla Cádiz-Denia
-Millor actor de repartiment
David Armiñana Parra en el paper d´Ignasi de l´obra “L’edat de la ira”. Falla Fra Jacint Rodríguez-Pintor Cortina
– Millor actriu de repartiment.
Claudia M. Lacomba Espósito en el paper de Claudia/Xic 1 de l ´ obra “La vie en rose”. Falla Cádiz-Denia
– Millor actor principal
José Ricardo Sáiz López en el paper de Marcos de la obra “L’edat de la ira”. Falla Fray Jacinto Rodríguez-Pintor Cortina
-Millor actriu principal
Elisa Ruiz Hernández en el paper de A de la obra “Swimming Pool”. Falla Rubén Darío-Fray Luis Colomer
– Millor direcció
José Sáiz Martín per l´obra “L’edat de la ira”. Falla Fra Jacint Rodriguez-Pintor Cortina
– Millor muntatge
“L’edat de la ira”. Falla Fray Jacinto Rodríguez-Pintor Cortina
-Millorr obra
1er premi: “L’edat de la ira”. Falla Fray Jacinto Rodríguez-Pintor Cortina
2º premi: “Swimming Pool”. Falla Archiduque Carlos-Músico Gomis
3er premi: “La vie en Rose”. Falla Cádiz-Denia
4º premi: “Burundanga”. Falla Arzobispo Olaechea-San Marcelino
5º premi: “Temptacions”. Falla Carrera San Luis-Dr. Waksman

En la categoría promoció:
-Millor actor/actriu novell
Mayte Díaz Huertas en el paper d´Olivia de la obra “Els amics d’Olivia”. Falla Barrio San Isidro
– Millor actor de repartiment
Tony González Puentes en el paper de Bryan de la obra “Els amics d’Olivia”. Falla Barrio San Isidro
– Millor actriu de repartiment
Carol Lorca Palau en el paper de Magie de l´ obra “Els amics d’Olivia”. Falla Barrio San Isidro
-Millor actor principal
Iván Serna Alapont en el paper de Pepín de l´ obra “Malaït sigues”. Falla José Soto Micó-Síndico Mocholí
– Millor actriu principal
Mayte Díaz Huertas en el paper de Olivia de l´obra “Els amics d’Olivia”. Falla Barrio San Isidro
-Millor direcció
Toni González Puentes por l´ obra “Els amics d’Olivia”. Falla Barrio San Isidro
-Millor obra inèdita
“Sorpresa”. Falla Santa María Micaela-Martín el Humano
Millor muntatge
“La mare dels peixos”. Falla Palleter-Erudito Orellana
-Millor obra
1er premi: “Els amics d’Olivia”. Falla Barri Sant Isidre
2º premi: “L’art d’aparençar”. Falla Alta-Santo Tomás
3er premi: “Sorpresa”. Falla Santa María Micaela-Martín el Humano
4º premi: “L’escena del crim”. Falla Duc de Gaeta-Puebla de Farnals
5º premi: “El mètode Grönholm”. Falla Tomasos-Carlos Cervera

Y en la categoría principal:
-Millor actor/actriu novell
José Cuenca Durán en el paper de Lluis de l´obra “7 anys”. Falla Sevilla-Denia
– Millor actor de repartiment
Jorge López Doménech en el paper de Llenyater Blau de l obra “La tendresa”. Falla Cádis-Denia
-Millor actriu de repartiment
Paqui Revert Asensi en el paper de Princesa salmón de l´obra “La tendresa”. Falla Cádis-Denia
-Millor actor principal
Alfred Ferrando en el paper de Vicent de l´obra “El sopar dels idiotes”. Falla Fra Jacint Rodríguez-Pintor Cortina
-Millor actriu principal
Lola Soler Piqueres en el paper de Mari Carmen de l´obra “A voltes amb la vida”. Falla Rubén Darío-Fray Luis Colomer
– Millor direcció
Kike Chisbert por l obra “La tendresa”. Falla Cádiz-Denia
– Millor muntatge
“Swimming pool”. Falla Archiduque Carlos-Músico Gomis
-Millor obra
1er premi: “La tendresa”. Falla Cádiz-Denia
2º premi: “Swimming Pool”. Falla Archiduque Carlos-Músico Gomis
3er premi: “A voltes amb la vida”. Falla Rubén Darío-Fray Luis Colomer
4º premi: “El sopar dels idiotes”. Falla Fray J. Rodríguez-Pintor Cortina
5º premi: “7 anys”. Falla Sevilla-Denia

En el XXXIII Concurs Literari d’Obres de Teatre Inèdites en Llengua Valenciana el guanyador va ser Carlos Sanz Martínez amb l’obra “L’escena del crim”.
En l’III Concurs Literari de Microteatre Inèdit en Llengua Valenciana el guanyador va ser Jesús Raga Perales amb l’obra “L’últim romàntic”.
I en el XXXIII Concurs Literari d´Apropòsits en Llengua Valenciana la guanyadora va ser Pepa Gómez Valle amb l’obra “Apropòsit per a conéixer una Fallera Major”.

El moment més emotiu de la gala del dissabte, sens dubte, va anar el xicotet homenatge que el món del teatre faller va voler dedicar-li a Juan Ballester, el jove actor valencià i faller que va morir la setmana passada.

premis teatre jcf

En el XXXVI Concurs de Teatre Infantil en Llengua Valenciana, celebrat diumenge:

– Millor Obra
1º premi. “Un conte al revés”, de la Falla Quart Extramurs-Velázquez
2º premi. “Un cap de setmana diferent”, de la Falla Nort-Dr. Zamenhoff
3º premi. “Dins de la mar”, de la Falla Vilanova de Castelló-Horticultor Galán
4º premi. “Ni volta al món… ni res de res”, de la Falla Arquebisbe Olaechea-Sant Marcelí
5º premi. “Els reis de la casa”, de la Falla Santa Genoveva de Torres-Arquitecte Tolsà
-Millor Direcció
Juan Carlos Rodríguez Castillo, per l obra “Un conte al revés”, de la falla Quart Extramurs-Velázquez
-Millor Actriu Principal
Andoni Soriano Vidal pel paper de Tomy en l obra “Imagina’t”, de la falla Duc de Gaeta-Pobla de Farnals
-Mejor Actriz Principal
Raquel Gramaje Delgado por el papel de Shire-Neta en la obra “Dins de la mar” de la falla Vilanova de Castelló-Horticultor Galán
-Millor Actor de Repartiment
Iker Pascual Vinat en el paper de “Forrellat 1” de l´ obra “Ni volta al món… ni res de res” de la falla Arquebisbe Oleachea-Sant Marcelí
-Millor Actriu de Repartiment
Valeria Carnerero Pamblanco en el paper de “Fada” de l´ obra “Un conte al revés” de la falla Quart Extramurs-Velázquez
-Millor Actor Novell
Jorge Llatas Fernández por el papel de Jorge en l´ obra “Un cap de setmana diferent”, de la falla Nort-Dr. Zamenhoff
-Millorr Actriu Novell
Candela Palanca Chacón pel paper de Mochila en l obra “El temple del sol” de la falla Dr. Olóriz-Arquebisbe Fabián i Fuero
-Millor Actor Menut
Mateo Mirasol Salvador en el papel de “Mateo” de l´obra “Un cap de setmana diferent” de la falla Nort-Dr. Zamenhoff
-Millor Actriu Menuda
Marina Pamblanco Navarro en el papel de “Xiqueta” de l´obra “Un conte al revés” de la falla Quart Extramurs-Velázquez
-Millor Obra Inèdita
“Ni volta al món… ni res de res” de la falla Arquebisbe Oleachea-Sant Marcelí.
-Millor Muntatge
“Ni volta al món… ni res de res” de la falla Arquebisbe Oleachea-Sant Marcelí.

En el XXXIII Concurs Literari d’Obres de Teatre Infantils el guanyador va ser
Hernan Mir Serrano, amb l’obra “Imagina’t” i en el Concurs Literari d´Apropòsits Infantils en Llengua Valenciana ,el guanyador va ser Vicent López Torres amb l’obra “Benvingut Míster Nosequi”.

Va destacar  també la curiosa anècdota del premi a millor actriu que es va emportarla xiqueta Raquel Gramaje Delgado, Cort d’Honor Infantil 2016, qui va rebre el premi des de l’escenari, ja que es trobava presentant l’acte.